କେଉଁ ଦିଗରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଜଳିଲେ ଘରେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ଆସେ ?

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ବିଶେଷ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶାରଦୀୟ ମାଆ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ବା ନବରାତ୍ରୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଅକ୍ଟୋବର ୫ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ। ନବରାତ୍ରିର ନଅ ଦିନରେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ନଅ ପ୍ରକାର ପୂଜା କରାଯାଏ। ମାଆଙ୍କୁ ଆରଧନା ଓ ପୂଜା କଲେ ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ନବରାତ୍ରିରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଜାଳିବାର ଏକ ପ୍ରଥା ରହିଛି। କୁହାଯାଏ, ଏହି ଦିବ୍ୟ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଦେବୀ ଦୁର୍ଗା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ବାସ୍ତୁ-ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅଖଣ୍ଡ ପ୍ରଦୀପ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦିଗ ଏବଂ ଅବସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି ଉପାସନର ନିୟମ ନଜାଣିଲେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଫଳ ମିଳେ ନାହିଁ।

ବାସ୍ତୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗ ବା ଅଗ୍ନି କୋଣରେ ସର୍ବଦା ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରଜ୍ୱଳନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଠାରେ ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତିକୁ ଜଳାଇ ଘରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରାଯାଇଥାଏ। ଘରେ ସୁଖ ଆସେ ଏବଂ ଶତ୍ରୁମାନେ ପରାସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ପୂଜାପାଠ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଯେଉଁ ଘରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୁଏ ସେହି ଘରେ ବ୍ରହ୍ମାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡେ। ଏପରି ସମୟରେ ଆମିସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ। କେବଳ ନିରାମିସ କିମ୍ବା ସାତ୍ତ୍ୱିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

କେଉଁଠାରେ ଦୀପ ରଖିବା
ସର୍ବଦା ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତିଙ୍କୁ ଦେବୀ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରଖନ୍ତୁ। ଆପଣ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ତେଲ କିମ୍ବା ଘିଅ ଦୀପ ଜାଳି ପାରିବେ। ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତିକୁ ଲଗାଇବା ବେଳେ “ଦୀପମ୍ ଘୃତ ଦକ୍ଷେ, ତେଲ ୟତଃ ଚ ଭାମତ”ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ।

ପ୍ରଦୀପ ଲିଭିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ
ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି କେବେ ବି ଲିଭାଇବା ଅନୁଉଚିତ୍। ଏହା ଲିଭିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିଛି ଲୋକେ ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି ନଲିଭିବା ପାଇଁ ଜାଲି ପାତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଫଳରେ ପବନ ବହିଲେ ଏହା ଲିଭି ନଥାଏ।

ଦେବୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଖାଲି ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ
ଦେବୀଙ୍କ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତିକୁ କଦାପି ଏକୁଟିଆ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରଦୀପ ନିକଟରେ ସର୍ବଦା ଘରର ଜଣେ ହେଲେ ସଦସ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଏଥିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍।

Share It

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.