ଓଡିଶା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ବିରଳ ବ୍ଲାକ୍ ଟାଇଗର

ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ବିରଳ କଳା ବାଘ। ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏହି ବାଘ ଦେଖାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଟ୍ୱିଟରରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ୧୫ ସେକେଣ୍ଡର କ୍ଲିପ୍‌ରେ ଏକ ଗଛରେ ବାଘଟି ଚିହ୍ନ ଛାଡୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିରଳ ଦୃଶ୍ୟରେ ଏକ କଳା ବାଘ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚିହ୍ନିତ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଭାରତୀୟ ବନ ସେବା ଅଧିକାରୀ ସୁସାନ୍ତ ନନ୍ଦ ଏହି କ୍ଲିପ୍ ସେୟାର କରିବାବେଳେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ବିରଳ ମେଲାନିଷ୍ଟିକ୍ ଟାଇଗରର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟାଇଗର ଦିବସରେ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଗଛରେ ଚିହ୍ନ ଛାଡୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ମେଲାନିଷ୍ଟିକ୍ ଟାଇଗରର ମହାନ୍ କଳା ଚିହ୍ନ ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ବାଘ ଗୁଡ଼ିକର ଗୁଣସୂତ୍ରୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କୌଣସି ଗୁଣସୂତ୍ର ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଯିବା ପରେ କଳା ପଟା ଦାଗ ସବୁ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ବାଘର କମଳା ରଙ୍ଗର ଦେହକୁ ଆବୃତ୍ତ କରି ପକାଇଥାଏ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜିନ୍ ରେ ବିଭିନ୍ନ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଚିତା ସହିତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତିର ବାଘମାନଙ୍କର ରଙ୍ଗରେ ସମାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସିମିଳିପାଳରେ ଥିବା ଏହି ବାଘଟିହୁଏତ ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଜନସଂଖ୍ୟାରୁ ଆସିଥିବ ଏବଂ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବ। ଏହି ବାଘମାନେ ପୂର୍ବ ଭାରତର ଏକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବାଘ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ତେବେ ଏହିପରି ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆଇଏଫଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ପରବୀନ୍ କାସଭୀନ ଏହି କ୍ଲିପକୁ ରିଟ୍ୱିଟ କରି ବିରଳ ପ୍ରଜାତି ବାଘ ବିଷୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୭ ରେ ସିମିଲିପାଲ ଟାଇଗର ସଂରକ୍ଷଣରେ ଏହି ବିରଳ ବାଘ ପ୍ରଥମେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ।

Share It

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.