କେଉଁ ସମୟରେ ତୁଲସୀ ଗଛରୁ ପତ୍ର ଆଣିଲେ କ’ଣ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଜ୍ଞାନକୋଷ

ତୁଲସୀ ଗଛରେ ରହିଛି ଅନେକ ମହତ୍ଵ

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀକୁ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ମାନାଯାଏ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମାଆ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ପତ୍ର ଛିଡ଼ାଇବା ଉଚିତ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ ତୁଳସୀ । ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବିନା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ପ୍ରତି ଘର ଅଗଣାରେ ଦେବୀ ଭାବରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ବେଳେ ବେଳେ ଅନେକ ଯତ୍ନ ନେବା ପରେ ବି ତୁଳସୀ ଗଛଟି ବଂଚି ନ ଥାଏ ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସଂଧ୍ୟା ସମୟରେ ଗଛରୁ ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଗଛଟି ବଂଚି ନଥାଏ। କାରଣ ଏହି ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ସଂଧ୍ୟା ସମୟ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ ।

ତୁଳସୀ ଗଛରେ କେତେ ବେଳେ କଇଁଚି, ଛୁରୀ ଆଦି ଲୁହ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ତୁଳସୀ ବୃକ୍ଷ ମୂଳରେ ଗଙ୍ଗା ଓ ଡାଳପତ୍ରରେ ଦେବୀ ଦେବତାମାନେ ବାସ କରନ୍ତି ।

Loading...

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ  ବିଭିନ୍ନ ତିଥୀ ବାର ମାନି ତୁଲସୀ  ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ । ବାମ ହାତରେ କେବେ ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବେ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା କଲେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ ହୋଇଥାଏ ।

ବାରମ୍ବାର ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ସବୁବେଳେ ଗଛର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଦେଖି ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଉପଯୁକ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଓ ପାଣି ନପାଏ ତେବେ ଗଛଟି ବଂଚି ନଥାଏ ।

Loading...
Share It
  • 7
    Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.