ଘିମିରି ନହେବା ପାଇଁ ଉପଚାର

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଘିମିରି ସାଧାରଣତଃ ଖରାଦିନେ ବେଶି ହୁଏ ।  ସ୍ବେଦଗ୍ରନ୍ଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଝାଳ ସ୍ବେଦଗ୍ରନ୍ଥ ଅବରୋଧ ପାଇଁ ତ୍ବଚାର କୋଷ ଗୁଡିକ ଧସାଇ ପଶେ । ଫଳରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦାନା ଭଳି ଘିମିରି ତ୍ବଚାରେ ବାହାରେ । ଘିମିରି ଉଠିଥିବା ଜାଗା ନାଲି ପଡିଯିବା ସହ ଅଧିକ କୁଣ୍ଡାଇ ହୁଏ । ତ୍ବଚାକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ସଫା ରଖୁନଥିଲେ ସ୍ବେଦରନ୍ଧ୍ର ଅବରୋଧ ହେବାର ଆଶଙ୍କା  ଥାଏ । ଏକ ସଂଧାନରୁ  ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଘିମିରି ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତ୍ବଚାରେ ଘିମିରି ନ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ  ତ୍ବଚା ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରାୟ ତିନିଗୁଣ ଅଧିକ ସନ୍ଖକ ବ୍ୟାକ୍ରିୟା ଥାଆନ୍ତି ।  କୌଣସି ବସ୍ତୁ ଯଦି ତ୍ବଚାରେ ଥିବା ସ୍ବେଦରନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକୁ ଅବରୋଧ କରେ ତେବେ ଘିମିରି ହେବାର ଆଶଙ୍କା  ବଢିଯାଏ । ଘିମିରି ଛୋଟରୁ ବଡ ସମସ୍ତଙ୍କୁ  ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା । କାରଣ ସେମାନଙ୍କର  ସ୍ବେଦଗ୍ରନ୍ଥୀ ଗୁଡିକ ଅବରୋଧ ପ୍ରବଣ ହୋଇଥାନ୍ତି । କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଗରମ ସ୍ଥାନକୁ ଯଦି କଛିି ଦିନ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର  ଦେହରୁ ଅଧିକ ସ୍ବେଦ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥଣ୍ଡା  ସ୍ଥାନ ଝାଳ ନ ବାହାରିବା କାରଣରୁ, ଶଯ୍ୟସାହି  ରୋଗୀଙ୍କ ପିଠି ପଟେ ମୋଟା ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଅତି ଗରମ ସଯ୍ଯାରେ ଶୋଇଲେ ଦେହରେ ଘିମିରର ସୃଷ୍ଟି  ହୁଏ । ମାତ୍ରାଧିନ କାର୍ଯ୍ୟଭାର, ମଦ୍ୟପାନ, ଧୁମପାନ,ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର  ଓ ଭାରାକ୍ରାନ୍ତ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଅତ୍ଯଧିକ ତୈଳଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ଯ ,ଖାଇବା ସମୟରେ ଅନିୟମିତତା, ଏସିଡିିଟି ଖାଦ୍ଯ ଜନିତ ବିଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ କିଛି ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଘିମିରି ସ୍ରୁସ୍ତ୍ତି ର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ।  ଘିମିରି ରେ ପିଡିିତ ତ୍ବଚା ଉପଚାର ଅତି ସହଜ ।

ଟିପ୍ସ୍:-

Loading...

୧. ଯଥା ସମ୍ଭବ ଗରମ ଓ ଆଦ୍ରତା ଠାରୁ ଦୁରରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

୨. ମାତ୍ରାଧିକ ସ୍ବେଦ ଖ୍ଯରଣ ରୁ ନିଜକୁ ବାଞ୍ଛାନ୍ତୁ, ଆବଶ୍ୟକ  ସ୍ଥଳେ ଦିନରେ ଥଣ୍ଡା  ପାଣିରେ ଗାଧାନ୍ତୁ  କିମ୍ବା କେଇ ଘଣ୍ଟା  ଏସି ରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

୩. ଅନେକଙ୍କ ମନରେ  ଏକ ଭ୍ରମ ଥାଏ ଗରମ ବେଳେ ଗାଧୋଇଲେ ଘିମିରି ସୃଷ୍ଟି  ହୁଏ ।  କିନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର ଥଣ୍ଡାପାଣିରେ  ରେ ଗାଧୋଇଲେ ଘିମିରି ଠାରୁ ଦୁରରେ ରହି ପାରିବେ ।

୪. ସାଧାରଣ କ୍ରିମ୍ ତ୍ବଚାକୁ ଥନ୍ଦା ରଖେ ।  କିନ୍ତୁ ଏହା ତ୍ବଚାକୁ ଶୁଶ୍କ କରାଏ । ତେଣୁ କ୍ରିମ୍ ପରେ ମସ୍ଚରାଇଜର୍ ଲଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ  ।

 

Loading...
Share It
  • 40
    Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.