ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ଗୁଡ

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

 

ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଦୁର୍ବଳ ଶିଶୁମାନେ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି ଯାହା ବାପାମାଆଙ୍କର ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ଏଥୁପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଗୁଡ ଖାଆନ୍ତୁ, ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଧୂମପାନ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପାଖରୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏହା ଗର୍ଭସ୍ମ ଶିଶୁ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ୧୫୦୦ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଭାରତର ସହର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ଦୁର୍ବଳ ୧୪. ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁଙ୍କ ଓଜନ ସାମାନ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଜୀବନଶୈଳୀ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ପାଲଟିଛି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ପ୍ରଥମ ତିନିମାସ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ସହିତ ହାଲିଆ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ । ସେମାନେ ଏହି ସମୟରେ ସୀମିତ ପରିମାଣର ଭୋଜନ କରିଥାନ୍ତି ଏହାଦ୍ୱାରା ଭୁଣକୁ କମ୍ ପୋଷଣ ମିଳିଥାଏ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ଶେଷ ତିନିମାସ ମହିଳାମାନେ ଅଧୁକ ପୋଷଣଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଏହି ସମୟ ଦିନକୁ ପାଞ୍ଚ ଛଅ ଥର ଭୋଜନ କରିବା ଦରକାର ସେଥୁପାଇଁ କ୍ଷୀର, ମାଛ, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଯୁକ୍ତ ପରିବା, ଡାଲି ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଖାଆନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଗୃକୋଜ ପାଣିର ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି ଏଥିରେ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ସୁସ୍ମତା ଶିଶୁର ଓଜନ ବଢାଇବା ସହିତ ସୁସ୍ତ ସବଳ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ହୋଇଥାଏ ଚିନ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ନିୟମିତ ପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ

Loading...
Loading...
Share It
  • 389
    Shares

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.