ଏହି ଫୁଲରୁ ତିଆରି ହୁଏ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚା’

ଜ୍ଞାନକୋଷ ବିଶେଷ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମସାଲା ଟି, ଗ୍ରୀନ ଟି ଏବଂ ବ୍ଲାକ ଟି ନାମ ଶୁଣିଥିବେ | ଏହିପରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ମାମଲାରେ ବ୍ଲ୍ୟୁ ଟି ବା ନୀଳ ଚା ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ତେବେ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ବାଡ଼ିବଗିଚାରେ ଫୁଟୁଥିବା ଏକ ଫୁଲରୁ ଏହି ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ | ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣ ଠାକୁରଙ୍କ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଏହି ଫୁଲରୁ ଦାମୀ ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ | ତେବେ ଏହି ଫୁଲର ନାମ ହେଉଛି ଅପରାଜିତା | ଅପରାଜିତା ଫୁଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ଚା’ରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ, ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି | ଏହି ଚା’ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନୀଳ ଅପରାଜିତା ଫୁଲରୁ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ ଚା’ର ରଙ୍ଗ ନୀଳ ଦେଖାଯାଇଥାଏ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଅପରାଜିତା ଫୁଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୀଳ ଚା ପିଇବାର ଲାଭ କ’ଣ?

୧.ଯେଉଁମାନେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହି ଚା ’ପିଇପାରିବେ | ନୀଳ ଚା’ରେ ପଲିଫେନୋଲସରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କାମ କରେ |
୨.ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ବିଶେଷକରି ଟାଇପ୍ ୧ ଡାଇବେଟିସ ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଏ |
୩.ନୀଳ ଚା’ରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ | ଏହି ଚା ଏକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |
୪.କର୍କଟ ରୋଗୀ ଏହି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ଦେଖାଯାଏ |
୫.ମାଇଗ୍ରେନର ଯନ୍ତ୍ରଣା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ନୀଳ ଚା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କର ସ୍ନାୟୁରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

ତେବେ ଅପରାଜିତା ଫୁଲର ଏହି ବିଶେଷ ଗୁଣ ବାବଦରେ ଅନେକ ଜାଣିନଥିବାବେଳେ ବିଦେଶରେ ଏହାର ବହୁତ ଚାହିଦା ରହିଛି | ମାତ୍ର ୧୦ ଗ୍ରାମ ଚା’ର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ), ଚୀନରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଢଙ୍ଗରେ ଅପରାଜିତା ଫୁଲର ଚାଷ କରାଯାଉଛି |

Share It

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.